4. ház, Rák, Hold
kútbaugrás
A 3. ház után, az IC mély kútjából fakad a lélekfejlődés függőleges tengelye. Mintha idáig.. az 1., 2. és 3. házban aminden, ami a világban kifelé élhető, már meglenne. Van énkép, erő és akarat. Van stabilitás, és vannak értékek, amik azt biztosítják. Áramlik a levegő.. kint.. „De mi van a kút mélyén?”
Gondolkodik a lélek, majd egy nagy csobbanással lemerül.
fura közeg
De jajj, itt érzések vize várja. Jól kialakult tórendszerek őrzik a múlt minőségeit. Ezek a tavak tele vannak az előző házak tévképzeteivel. ego, anyag, szellem.. Sok ősi hit és abból fakadó megannyi elvárás. De a lélek a mélybe ugrás után vissza már nem fordulhat. Megvan, hogy mi hajtja.. hogy megismételje és esetleg alakítsa vagy írja a törvénynek gondolt karmikus mintákat.
úszni kezd
A 4. házban az otthon, a család és a belső érzelmi világa várja. Ahhoz, hogy otthona és családja legyen, meg kell látnia magát és a másikat is, hiszen a múlt a mában nem mindig működik. A gravitáció húzza vissza, ő mégis mászik kifelé. valamit érez, valami dereng, de mind félelmetes.. nem belőle fakad.. érzelmek.. családi érzelmek. A múlt súlya, annak elvárásai olykor teherként nehezednek rá, elemi szinten, tudatalatt táplálják kétségeit és félelmeit.
kicsit megtorpan, előre-hátra, vagy egyenesen vissza a páncélba?
Önnön mélységéből ki még nem lát, – csak érez. Ebben a házban az a dolga. Az én oldaláról a látás Te oldalára kerül. Az ő fájdalma számára objektív tényként tud jelen lenni. De! Itt jön a káosz: másnak is van énképe, ereje és akarata. Van stabilitása, és vannak értékei, amik azt biztosítják. Körülötte is áramlik a levegő, és az számára is fontos, ő is beszippantaná, kifújná.. kifejezné.. És hát ez kellemetlen. – Erről nem volt szó. És nincs is szó. Páncélba való sértődött visszahúzódás van.
megváltás érkezik
Hacsak nem jön egy nagyon türelmes varázsló, – gyermek vagy feleség, aki az Új Holdat képviseli, neki annyi. A saját érzelmeit ő általad dolgozza fel.. Megbánt, Te felháborodsz, ő ettől szomorú lesz. Ki tehet mindenről? – Hát perszehogy Te. Nagyon vizes, nagyon női.. minden hullámra ráül, de épp ezért nem lát tisztán. A fénytörés megakadályozza a szándékok tisztázását. A víz ezen a szinten összemos. kitől honnan, mit és minek.. annyi vetület, hogy feldolgozni is nehéz.. hátmég érteni.
megváltási nehézség
Mivel a fájdalmad a fájdalmának érzi, – amiről amúgy Te tehetsz, – küldetése a gondoskodás. Azon keresztül tanul. Ha képes meglátni a másik érzését, akkor tudja jól csinálni, akkor tud ő is boldog lenni. Ha nem.. szívás. Így számára nagyon fontos a család, és az ahhoz kapcsolódó minőségek.. otthonérzet, biztonság.. A hely, ahol az üres érzet valódi empátiává eszenciálódhat, és ahol a rideg, teljesítményalapú gondoskodás valódi szükségletalapú minőséget szedhet magára.
Akik nem a Rák jegyében születtek, sem szabad, hogy alábecsüljék uralkodóját a Holdat. A védikus hagyományok egyenes ezt, – a lelki minőséget, – tartják az élet fő mozgatóerejének.
Hold pajtás kihez és hogyan szól még?
Szaturnusz a rák jegyében
Ha Szaturnuszod a Rák jegyében van, európai szemmel nézve is életbevágó ez a tanulás. Ezesetben keresd meg gyorsan, melyik házban is van a Holdacskád, vedd komolyan magad és kezdj el az adott ház energetikájának megfelelően gondoskodgatni..
Itt is, ott is Hold
Amelyik házban a Hold van, ott jelenik meg az a családi, anyai mintákból hozott érzelmi bizonytalanság, amely tudattalan biztonságkereséssé és fejlődési késztetéssé alakul, és végül a ház/jegy témáinak a megélése felé hajt. Karmikus hiányt kompenzál, a kis drága
hiszen mi a Hold?
Olyan égitest, ami gyönyörűen és szerényen világít. Ami csak akkor tűnik fel, amikor a sötét a legnagyobb kezd lenni. Amikor minden fényes, eszünkbe sem jut. Mikor minden OK, maximum tiszteletteli misztikus éjszakai kísérőként gondolunk rá. Nem gondolom, hogy lehet nem szeretni. Sosem perzsel, mindig csak ad. Önállóan nincs is, mindenkori láthatósága, fénye a Naptól függ.
és mi a lélek?
Egy olyan részünk, ami titkon világít. Ami csak akkor érdekel bárkit, amikor körülötte épp elfogy a fény. Van aki létét is megkérdőjelezi, mégis valahol misztikus kiváncsisággal gondol rá, és mikor önnön fénye épp valami miatt csappan, boldogan fogadja az értő gondoskodást még ettől a semmibevett, nem feltűnő tükröző objektumtól is, – legkiváltképp tőle.
mi a lélek a radix–Univerzum viszonyrendszerében?
Ez a tükröződő objektum, maga a lét. Az emberi létezés érzelmi aspektusa. A Napunk, – életünk során biztosan rájövünk, önmagában világítva mit sem ér. Értéke csupán a házak tükrében mutatkozik meg. A nap akkor válik értékké, amikor egy életterületen, egy házon keresztül meg tud nyilvánulni. A házak adják meg azt a teret, ahol az életerő, az identitás és a cél működő valósággá válik. A Hold önmagában is ad, csak észrevétlen..
És mégis.. neki is van egy bizonytalanságból fakadó kevésbé kellemes oldala, – megélése. A Hold a házterületén kicsit ösztönösen fél. A lélek érzi, hogy a karmikus múlt őt egy hibás működéshez kötötte. Tisztában van vele, hogy van mit tanulnia, – ha mást nem, hát magabiztosságot, – múltjába tekintve azt látja, hogy ő nem Nap. Ebből fakadó érzelmi bizonytalansága miatt a házterületen a kötődést keresi. Félelme figyelmességét fokozza. Gondosan, minden részletre adekvátan figyelve bontakozik ki valódi célja, a területhez kötődő érzelmi biztonságát őrizve belső otthont kezd építeni.
múlt trauma->tökéletlenség->félelem->kisebbségi érzet->növekedési potenciál
A 4. ház a terep, ahol az ember magát biztonságban tudva ráébredhet, hogy az ő hite, otthonképe és belső igazsága csak egy kisebb, személyes világrend, amely a tágabb Univerzumhoz képest részleges és helyi. Hogy bárki bármikor bármit képvisel, az csak egy rész, s mint olyan, mindenképp kisebb, mint az egész.. és ebben végül talán meg is tud nyugodni
Az első házban általa bájos társat kapunk..
Orvosi asztrológia:
A Hold identitásban betöltött szerepe:
A Hold mélyen érez, és mélyen őrzi a múltját. Amit érez, azt nem pusztán átéli, hanem belső tapasztalattá sűríti, és a lélek ezen az érzeten keresztül kapcsolódik a földi valósághoz. Ami egyszer érzékelés volt, majd ismétlés, majd tapasztalat, az idővel tudássá integrálódik. Így épül fel az ego is: abból, amit átéltünk, amire emlékszünk, amit biztonságként, fájdalomként vagy igazságként elraktároztunk magunkban.
A földi személyiség tehát nem más, mint az érzékelt és megélt tartalmak rendszerré rendeződése. A Hold itt azért fontos, mert nem a tiszta szellemi tudást mutatja, hanem azt a belső anyagot, amelyből a személyes tudásunk, a reakcióink és az önmagunkról alkotott képünk létrejön. Vagyis a lélek érzetből tudássá formálja a tapasztalatot, az ego pedig ebből a tudásból építi fel azt, akinek itt és most hisszük magunkat.
Röviden:
A Hold mélyen érez, mélyen érzi a múltját. Érzi. De a lélek az érzetét itt a Földi világban tudásként aposztrofálja. Az ego ebből épül. Érzékelt, tapasztalt dolgok tudássá integrálódva földi személyiséget képeznek.
Tünethordozók
- Hold, mint szem analógia
A modern orvosi asztrológia gyakorlata a Holdat és a női princípiumot a férfi bal, nő jobb szemhez rendelheti.
A nők jobb szeme, férfiak bal szeme kapcsolódik a Hold minőségéhez, a női princípiumhoz. Jelzés a női oldal megéléséről, a múltról, a mélyen gyökeredző hitekről, a karmáról.
Férfi, ha nem az elvárásoknak, szükségleteknek megfelelő a megélt, a beérkező női energia, azt a bal szeme jelzi.
Nő esetében, – amennyiben egy hölgy valamiért azt érzi, nem képes az elvárások szerint adni a női energiát, – a jobb szemének tünete jelzezheti a kibillenést.
A szemnek már az ókori egyiptomban is nagy jelentőséget tulajdonítottak. Hórusz szeme az egységet képviselte, amit mai olvasatban a túlzásoktól való védelemként is fordíthatnánk. Anyja Izisz, a bal oldalát, a női befogadó minőséget testesíti meg. Tükrözi, – amit a mai modern orvosi asztrológia is képvisel, – milyen, amikor egy fiúgyermek bal szemén, a karmikus tudása alapján megélt elvárásain, érzetein, érzésein keresztül látja a világot.
Korabeli Izisz templomok ugyanazt a célt szolgálták, amit manapság ezoterikus, vallási körökben is preferálnak, – a személyiség női oldalát erősítették.
- Hold, mint folyadék
Az őselemeket , – mint Tűz, Föld, Levegő, Víz, vagy épp a védikus Éter, – sok-sok ezer éve társítják minőségekhez. A mai orvosi asztrológiai rendszerek is, – akárcsak ókori csillagászok a Víz elemet, – az érzelmekhez, a lelki megélésekhez, a nőességhez kapcsolódva, testi szinten is a témához kötik. A menstruációs ciklus a leglátványosabban a Holdhoz kötődő, alapesetben (teli)Holdérzékeny téma, de az emésztéshez is nedvek szükségesek, csakúgy, mint a napi fájdalmak megemésztéséhez, lelki folyamatok, segítő lelkek. Az alhasi dolgok egészséges működése sem annyira megy egyedül, társlélek, vagy lelki odaadás szükséges az orgazmushoz, vagy épp a Kundalini energia megtapasztalásához, működéséhez is.
oldása
A feldolgozás egyik kasszikus metodikája az ellenpólus erősítése.
Szaturnusz az Idő Ura és a Küszöb Őre
Ellenpólus jelen esetben: 10. ház, Bak jegy, Szaturnusz, -érdekes módon éppen a karma ura. Ül a trónján, és eldönti, hogy hogyan éljünk. Hogy a karma útját egy hömpölygő útvesztőnek éljük meg, vagy elhisszük neki, hogy van cél és van útirány. Ha az utóbbi mellett döntünk tájékozódás végett megnézhetjük:
– milyen bolygók vannak a 10. házban. Hova mutatnak, -hol lenne üdvös azokat élnünk
– mi a Szaturnusz jegye? Hiszen azt kiteljesíteni, -mivel a 10. ház az ő birodalma is, – dharmikus (élet)célunk lehet.
– jó megtudnunk, Szaturnusz jegye melyik házat, és melyik bolygót jelöli ki témájának, -és hogy ez a jegyet képviselő bolygó a radixban vajon hol foglal helyet.
